Ovogodišnje izdanje LegalHackathona 2025. održat će se od 5. do 9. svibnja 2025. Pred naše je natjecatelje stavljen je zanimljiv i nimalo lak zadatak da osmisle vlastiti normativni okvir za korištenje deepfake tehnologije koja neminovno mijenja sadašnjost i budućnost online svijeta.
Završni dan natjecanja obuhvaća i panel raspravu pod nazivom “Deepfake i digitalna stvarnost: pravo, odgovornost i povjerenje u doba manipulacije”, koja će se održati u petak 9. svibnja u prostoru WESPA Business & Lounge, Radnička cesta 50, Zagreb. Program završnice započet će u 12 sati, a panel rasprava započet će u 15:30 h, nakon prezentacije rješenja natjecatelja, te će trajati okvirno 90 minuta.
Panel okuplja predstavnike regulatornih tijela, stručnjake za provjeru činjenica i suzbijanje dezinformacija, akademsku zajednicu, odvjetničku struku te stručnjake za komunikaciju i društvene mreže. Rasprava će tematski zaokružiti studentske prijedloge iz natjecanja i otvoriti prostor za razmjenu stručnih perspektiva o budućnosti regulacije sadržaja generiranih umjetnom inteligencijom.
S osobitim poštovanjem prema ulozi svakog od sudionika, panel će otvoriti sljedeća tematska područja:
Kaznenopravni izazovi i zaštita prava pojedinaca u kontekstu deepfake tehnologije;
Uloga regulatornih tijela u provedbi Akta o digitalnim uslugama, zaštiti korisnika od nezakonitog i manipulativnog sadržaja te odgovor na rizike koje donosi deepfake tehnologija, uključujući izazove povezane s izbornim procesima;
Uloga medija, društvenih mreža i organizacija za provjeru činjenica u sprječavanju širenja dezinformacija i manipuliranih sadržaja;
Zaštita osobnih podataka i regulacija generativne umjetne inteligencije (Akt o umjetnoj inteligenciji i Opća uredba o zaštiti podataka);
Perspektive buduće regulacije sadržaja stvorenih umjetnom inteligencijom na europskoj i nacionalnoj razini, uz naglasak na suradnju svih dionika u digitalnom prostoru.
Panel raspravu moderirat će prof. dr. sc. Nina Gumzej s Katedre za pravo informacijskih tehnologija i informatiku Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, akademska mentorica ovogodišnjeg izdanja LegalHackathona.
Govornici na panel raspravi biti će: Jelena Berković, savjetnica za politiku, Faktograf; Marija Bošković Batarelo, osnivačica i direktorica Parser compliance; izv. prof. dr. sc. Aleksandar Maršavelski, Katedra za kazneno pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu; Stefan Martinić, odvjetnik, LL.M. Harvard Law School, odvjetnički ured Stefan Martinić; dr. sc. Nikola Popović, član vijeća Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM); Lordan Prelog, stručni suradnik za društvene mreže Sveučilišta u Zagrebu.
Izrazito se veselimo panel raspravi te vjerujemo da će otvoriti važne rasprave i inspirirati nove generacije mladih pravnika i stručnjaka za bolju digitalnu budućnost.
Pozivamo vas da se pridružite panel raspravi prijavom putem linka.